Pravidla

ZÁKLADNÍ INFORMACE

Beachsoccer neboli plážová kopaná je míčová týmová hra, která velmi dbá na FAIR PLAY. Nedílnou součástí, jak již z názvu vyplývá, je písek. Vrstva písku je hluboká přibližně 30 cm a tím vytváří nepravidelný povrch, který je tvořen pískovými dunami. A právě tyto pískové duny dávají tomuto sportu výjimečnost, kdy nikdy není jasné, jak se míč po odskoku zachová. Důležitým prvkem, který platí pro většinu herních situací je rozehrání během 1 vteřin a minimální vzdálenost protihráče 5 m od míče. Zápas hrají 2 mužstva, které mohou mít max. 10 hráčů. Při hře má každý tým na hřišti 5 hráčů, přičemž jeden z nich je brankář. Každý tým má možnost neomezeně střídat v průběhu hry. Pokud zůstanou v mužstvu méně než 3 hráči (vč. brankáře) zápas je ukončen.

DÉLKA ZÁPASU

Zápas se hraje 2x8 min. čistého času s 3 min. přestávkami po poločase. V případě remízy následuje 3 min. prodloužení. Prodloužení se hraje až do konce, nezáleží kolik padne branek. V případě, že ani po skončení prodloužení není rozhodnuto, následují 3 penalty na každé straně a poté po 1 penaltě až do rozhodnutí. Za vítězství jsou 3 body, za remízu a vítězství v prodloužení 2 body, za vítězství po penaltách 1 bod. Poražený má vždy 0 bodů.

DRESY

Hráči musí být oblečeni ve stejných dresech odlišeny číslem (trika mohou být s krátkým nebo dlouhým rukávem), brankář musí mít barvu dresu takovou, aby byl odlišen od ostatních hráčů a rozhodčích. Obuv není povolena. Hráč smí mít pro svou ochranu elastická obinadla kolem chodidel či kotníků (vyjímečně mohou být plážové ponožky), povoleny jsou i plastické brýle.

Rozhodující kritéria pro umístění v konečné tabulce :

1. počet bodů z celé soutěže 2. počet bodů ze vzájemných zápasů 3. skóre ze vzájemných zápasů 4. větší brankový rozdíl z celé soutěže 5. větší počet vstřelených branek z celé soutěže 6. los

Kritéria rozhodující o pořadí ve skupině - bodový zisk

a) při rovnosti bodů dvou týmů rozhoduje vzájemný zápas
b) při rovnosti bodů většího počtu týmů se vytvoří dodatečná tabulka ze vzájemných zápasů.
O pořadí v této dodatečné tabulky rozhoduje počet získaných bodů ze vzájemných zápasů. Pokud všechny tři (a více) týmy (týmů) mají ze vzájemných zápasů stejný počet bodů, rozhodujícím kritériem je celkové skóre ze vzájemných zápasů zainteresovaných týmů (respektive rozdíl ve skóre, čím vyšší, tím lepší). Pokud je toto skóre v dodatečné tabulce pro všechny týmy shodné, rozhoduje celkové skóre z původní tabulky (respektive rozdíl ve skóre, čím vyšší, tím lepší). Pokud je rozdíl ve skóre mezi dvěma týmy shodný, rozhoduje v jeho prospěch vyšší počet vstřelených branek.
Příklad: Tým A – Tým B 2:1 • Tým C – Tým D 2:0 • Tým A – Tým D 2:1 • Tým B – Tým C 2:1 • Tým C – Tým A 2:1 • Tým B – Tým D 1:0
Týmy A, B a C mají 9 bodů, tým D 0 bodů, proto se mezi týmy A, B a C vytváří tabulka vzájemných zápasů. V tabulce vzájemných zápasů mají týmy A, B a C 3 body. Rozhodovat tak musí celkové skóre ze vzájemných zápasů: A má skóre 3:3, B má 3:3, C má 3:3. Opět nastává shoda, proto musí rozhodovat celkové skóre: A má skóre 5:4, B má 4:3 a C má 5:3. - Konečné pořadí: 1. Tým C, 2. Tým A, 3. Tým B, 4. Tým D
c) Pokud všechny tři (a více) týmy (týmů) nemají ze vzájemných zápasů stejný počet bodů, tak je výše postaven tým, který má více bodů ze vzájemných zápasů, při rovnosti bodů týmů pak rozhoduje vzájemný zápas.
Příklad: Tým A – Tým B 2:1 • Tým C – Tým D 2:0 • Tým A – Tým D 2:1 po penaltách • Tým B – Tým C 4:1 • Tým C – Tým A 2:1 po penaltách • Tým B – Tým D 1:0 po penaltách
Týmy A, B a C mají 4 body, tým D 0 bodů, proto se mezi týmy A, B a C vytváří tabulka vzájemných zápasů. Z nich mají nejvíce bodů týmy A a B (3 body), kdežto tým C má 1 bod. Mezi týmem A a B rozhoduje vzájemný zápas. Ten vyhrál tým A. - Konečné pořadí: 1. Tým A, 2. Tým B, 3. Tým C, 4. Tým D

STANDARDNÍ SITUACE

Brankář může vyhazovat míč ze svého pokutového území odkudkoliv. 1x malá domů od spoluhráče je povolená, brankář může míč chytit do ruky. 2x malá domů po sobě se trestá nařízením trestného kopu z půli hřiště. Při rohovém kopu je umístěn míč v pomyslném čtvrtkruhu o poloměru 1 m od rohového praporku. Rohový kop se zahrává pouze kopem. Aut je možné zahrávat dvěma způsoby. Vhození anebo kop nohou. V případě, že hráč naznačí vhazování, nemůže již kopat. A naopak, pokud naznačí kop, nemůže vhazovat

TRESTNÉ KOPY

Trestný kop (TK) zahrává hráč, který je faulován. V případě, že je hráč zraněn a musí vystřídat, zahrává TK střídající hráč. Zahraje-li hráč rukou, TK zahrává kterýkoliv jiný hráč soupeře. Když hráč rozehrává na své polovině, musí být zachován pomyslný koridor mezi míčem a brankou. Soupeřův brankář smí stát ve svém penaltovém území. Po rozehrání TK se hráči nesmí dotknout míče do té doby, dokud se míč nedotkne povrchu hřiště nebo brankáře. Pokud hráč rozehrává TK na soupeřově polovině, musí každý hráč stát za míčem. V případě přestupku v penaltovém území se zahrává penalta, která je uprostřed pomyslné penaltové čáry 9 m od středu branky.

HŘIŠTĚ PŘI ZÁPASE

PRAVIDLA TURNAJE

Turnaj se odehraje ve 4 skupinách po 4 týmech každý s každým. Každá skupina bude mít časový harmonogram, tak aby mužstva nemusela dlouho čekat mezi zápasy. Veškeré výsledky budou zpracovány v elektronickém systému, který bude možno sledovat na ploše. Systém bude zaznamenávat i střelce branek. Turnaj bude řízený delegovanými rozhodčími z Beach soccer asociace České Republiky.

ROZLOSOVÁNÍ SKUPIN

Skupiny budeme losovat online den 1.8.2019 od 20:00 na naší FB stránce, odkaz na stránky Kolín Beach Soccer najdete na našem webu http://kolinbeach.cz/